041-35241343
0
سبد خرید خالی است


لامپ هاي ال اي دي آري يا خير ؟

لامپ هاي ال اي دي آري يا خير ؟


لامپ های کم مصرفی که رویای صرفه جویی در مصرف انرژی را تا اندازه ای محقق می کردند ، خیلی زود در اغلب خانه های ایرانی جایی برای خود باز کردند، اما با توجه به دغدغه مصرف کننده ایرانی در مورد زیبایی روشنایی های خانگی و نیز نگرانی از خطر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش با استفاده از لامپ های غیر استاندارد موجود در بازار ، شکننده بودنشان و وجود جیوه در آنها ، انگیزه تولید و عرضه لامپ های ال ای دی را در ایران ایجاد کرد .شاید رایج شدن لامپ های ال ای دی که تنها حدود 2000 تا 3000 ساعت عمر میکنند .
گروهی از مصرف کنندگان را از خرید این لامپها منصرف کرده باشد ، اما واقعیت این است که لامپ های ال ای دی استاندارد حدود 25000 ساعت عمر میکنند .
لامپ های ال ای دی کنونی حدود 10 برابر لامپهای رشته ای بازده نوری داشته و حدود 25 برابر بیشتر از آنها دوام دارند .
طول عمر لامپ های رشته ای و کم مصرف ، وابسته به تعداد دفعات روشن و خاموش شدنشان است ، اما بازده لامپ های ال ای دی ، ربطی به دفعات روشن و خاموش شدنشان ندارد .
مقاومت در برابر شوک الکتریکی ، لرزش و ضربه از دیگر ویژگی های لامپ های ال ای دی است و این لامپ ها با جریان ضعیف برق هم میتوانند به کارشان ادامه دهند و ضعیف و قوی شدن جریان برق به آنها آسیبی نی زند .

چرا ال ای دی ها سالم ترند ؟
مشکل سوسو زدن لامپ های کم مصرف و ال ای دی های غیر استاندارد رایج در بازار ، عوارضی چون خستگی چشم ، تشدید حملات میگرنی و صرعی و .... را به همراه می آورد . اما با تولید لامپ های ال ای دی استاندارد این مشکل بر طرف شده و ثبات نور در این لامپها به سلامت مصرف کنندگان خدمت رسانده است .
مصرف کنندگان لامپ های کم مصرف نگران استاندارد نبودن محصولا خریداری شده و بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان بخاطر قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه ماورا بنفش هستند ، در حالیکه در ال ای دی ها اثری از پرتوهای فرابنفش دیده نمی شود .
بکار رفتن جیوه در لامپهای کم مصرف ، در کشوری که تفکیک زباله در آن هنوز چالشی جدی تلقی میشود .
مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است ، به دلیل جیوه موجود در لامپ های سی اف ال ، در صورت شکستن آنها سلامت مصرف کنندگان با خطری جدی مواجه میشود و زباله حاوی جیوه این لامپ ها ، به چرخه محیط زیست هم آسیب میزند . به همین دلیل سازندگان لامپ های ال ای دی با حذف این ماده مضر ، برای کاهش مشکلاتی که سلامت مصرف کنندگان و محیط زیست را به خطر می اندازد گامی در خور برداشته اند .


زمین سبز زیر نور ال ای دی ها
Green Earth Under LED lighting
95 درصد برق تولیدی کشور از طریق سوخت های فسیلی تامین میشود و سوخت های فسیلی گذشته از هزینه سنگین مالی که به دولت تحمیل می کنند ، تخریب زیست محیطی سنگینی را هم به بار می آورند . در 10 سال گذشته فقط 10 درصد از برق کشور از منابع سدهای آبی نیروگاه های بادی و خورشیدی کشور تامین شده است و بیشترین نقش در تولید برق کشور را ، همین نیروگاه های مخرب طبیعت بر عهده داشته اند . شاید با ترویج مصرف ال ای دی هایی که به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک میکنند ، بتوانیم سهم این نیروگاه ها در تولید برق را کمتر کنیم و از تخریب اقتصادی و زیست محیطی که ایجاد می کنند بکاهیم .
کم مصرف بودن این لامپ ها در سطح A ، امید ها به تحقق اقتصاد مقاومتی در زمینه مصرف انرژی را بالا برده است . در حالی که با توجه به استاندارد های جهانی ، تنها حدود 15 تا 18 درصد انرژی برق تولیدشده در کشورها با روشن شدن لامپ ها مصرف میشود ، در کشور ما با وجود تلاش های انجام شده برای کاهش مصرف انرژی ، این میزان به حدود 30 درصد میرسد ، رو آوردن به لامپهای ال ای دی میتواند تاثیر چشمگیری در رسیدن به استاندارد جهانی در این زمینه داشته باشد .
لامپهای ال ای دی که نسل جدیدی از لامپهای کم مصرف هستند ، با مصرف کمتر انرژی و صرفه جویی در مصرف برق ، به ساختن محیط زیستی سالم کمک می کنند.
ال ای دی ها نزدیک به 90 درصد کمتر از لامپهای رشته ای انرژی مصرف میکنند و حدود 25 برابر بیشتر از آنها عمر میکنند . همین اتفاق کافی است تا خرید لامپ های ال ای دی که بهایی بیشتر از دیگر لامپها دارند را نوعی صرفه جویی و پس انداز بدانیم .

رنگها را طبیعی ببینید
See The Real Color
CRI یا شاخص نمون رنگ (Color Rendering Iadex)  بیانگر امکان تشخیص رنگ حقیقی در موقعیت های مختلف است . چشم انسان با کمک نور خورشید رنگ های متفاوت اشیاء را تشخیص می دهد و این خاصیت نور طبیعی خورشید را شاخص نمود رنگ می نامیم . در حالیکه نور طبیعی خورشید ، رنگ ها را بی هیچ تغییری به انسان نمایش می دهد ، لامپ های غیر استاندارد امکان مشاهده رنگ های واقعی را فراهم نمی کنند . عدد شاخص نمود رنگ زیر نور خورشید 100 است و در صنعت روشنایی و بر مبنای استاندارد های اروپا ، عدد 80 را به عنوان شاخص نمود رنگ طبیعی مورد قبول می دانند . اما لامپهای غیر استاندارد با وجود ادعاهایی که در این مورد دارند ، اغلب CRI کمتر از 80 دارند و به همین دلیل نمی توان زیر نور آنها رنگ ها را طبیعی دید .


تاریخچه صنعت روشنایی
در سال 1257 میلادی ژوزف سوان با جاسازی یک رشته کربنی در یک لامپ شیشه ای نور ایجاد نمود . در سال 1258 میلادی توماس الوا ادیسون لامپ برق را اختراغ نمود . این لامپ چهل ساعت کار کرد وی سپس در 10 دی ما سال 1258 شمسی لامپ التهابی را که اختراغ خود بود روشن کرد و به نمایش گذاشت . در سال 1261 شمسی ژوزف سوان و ادیسون با هم بنگاه روشنایی برقی متحده سوان و ادیسون را برپا داشتند . این شرکت لامپ را تولید ، آنها را نصب و از سامانه های روشنایی بهربرداری می کرد .

تاریخچه صنعت روشنایی در ایران
در ایران نیز در سال 1284 شمسی نخستین نیروگاه مخصوص برق شهری توسط مرحوم حاج حسین مهدوی ( امین الضرب ) به قدرت 400 کیلو وات از نوع بخار پیستونی در شهر تهران تاسیس کرد و در سال 1361 نخستین نیروگاه برق دولتی به قدرت 6400 کیلو وات از نوع بخار توسط بلدیه تهران در شمال شرق بیرون دروازه دوشان تپه راه اندازی گردید و بعدها مولد های دیزلی و نیز توربین بخار به قدرت تولید برق نیروگاه مذکور اضافه گردید . بعضی از این نیروگاه ها تا سال 1347 شمسی تولید و عرضه نیروی برق فعال بودند .
با راه اندازی نیروگاه های سد امیر کبیر ، آلستوم – نیروگاه طرشت و فرح آباد – بعثت تا سال 1348 شمسی و تولید برق کافی در ان زمان ، نیروگاه های برق منصوبه در میدان شهدا خاموش و برای همیشه از مدار خارج شدند .

لامپ های گازی با تخلیه گاز پر فشار به واسطه تخلیه الکتریکی در یک گاز که با فشار زیاد در داخل حباب پر شده است صورت میگرید . گازی که تخلیه الکتریکی در آن بصورت میگیرد از نوع بخار جیوه و بخار سدیم یا هالیدفلزهای گوناگون میباشد . کلیه لامپ های گازی بعد از خاموش شدن نیاز به زمانی برای سرد شدن خواهند داشت و بعد از آن مجددا روشن خواهند شد.
کلیه لامپ های بخار جیوه و جیوه مستقیم به شکل بیضوی پوشش دار elliptical coated  و لامپ های بخار سدیم بصورت استوانه ای  tubular  و بیضوی شفاف و پوشش دار  elliptical – coated / clear  هستند.
شرخ لامپ های گازی
در واحد کنترل کیفیت مهمترین و حساس ترین تست ها بر روی مواد اولیه ورودی کارخانه انجام میشود و پس از تست و تایید اولیه و صدور مجوز جهت ورود به خط تولید تمامی ایستگاه های تولید به صورت مجزا و با توجه به دستور العملهای مربوط به هر ایستگاه کنترل میشوند .
اولین ایستگاه . ایستگاه فلر است که در این مرحله مطابقت ابعاد فلر با نقشه های موجود و همچنین کنترل تنش فلر با دستگاه پلاریسکوپ از موارد کنترلی میباشد .
دومین ایستگاه . ایستگاه تولید استم است که در این ایستگاه نیز مطابقت ابعاد استم با نقشه ها و نیز کنترل تنش استم است
سومین ایستگاه . ایستگاه متال پارت بوده که قطعات فلزی مربوط به نقشه مونت لامپ برش خورده و شکل میگیرد .
در این ایستگاه نیز مرغوبیت جنس این قطعات و مطابقت با نقشه های متال پارت از موارد کنترل توسط واحد کنترل کیفیت میباشد .
ایستگاه چهارم ایستگاه مونت است که در این قسمت نیز استحکام و فاصله جوشها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در نهایت مواردی از قبیل طول مونت . اکسید نبودن وایرها وجوش ها مرکزی بودن اجزا ی مونت و مرکز نوری اندازه گیری و با نقشه مطابقت داده میشود .
ایستگاه 5 . درایسگاه کاتینگ ، یک لایه پوشش فسفری درون حباب زده میشود که یکنواخت بودن این پوشش فسفری و طول و ضخامت پوشش بسیار مهم است . در مورد لامپهای شفاف نیز داخل حباب با استفاده از یک برس تمیز کننده کاملا پاک شده تا هیچگونه گرد و غبار یا ناخالصی داخل حباب نباشد .
ایستگاه 6 : در ایستگاه سالینگ ، مونت و حباب به هم وصل میشوند .
ایستگاه هفتم : ایستگاه اگزاست که در این ایسگاه بر حسب نوع لامپ درون آن خلا یا با فشار خاصی گاز تزریق میشود این کار از طریق لوله اگزاست انجام شده و سپس کاملا بسته میشود .
در مورد لامپهایی که نیاز به تزریق گاز نجیب درون حباب میباشد نیز در همین ایستگاه و از طریق لوله اگزاست ، گاز مورد نظر با حجم و فشار معینی وارد حباب میشود که بلافاصله بعد از تزریق گاز لوله اگزاست کاملا بسته میشود .
ایستگاه 8 : در این استگاه سرپیچ زنی لامپ کامل شده و سرپیچ به آن لحیم میشود . در بعضی مواقع جهت اتصال سرپیچ به حباب از روش رزوه و لحیم استفاده میشود .م
و مشکل متداول جدا شدن سرپیچ از تست گشتاور استفاده میشود .
ایسگاه 9 : سپس لامپ ها به مدت 5 روز در حالت رست باقی می مانند و پس از طی دوره رست صد در صد لامپ ها اسپارک تست میشوند . این کار جهت تایید عدم وجود ترک و همچنین عدم وجود هوا درون حبابها انجام میشود .
در همین زمان نمونه برداری جعت اندازه گیری مقادیر الکتریکی و نوری لامپها و مطابقت با مقادیر استاندارد های IEC انجام شده و پس از تایید ، لامپها به ایستگاه بسته بندی فرستاده میشود تا برای ارسال به انبار محصول اماده ساری شوند .
لامپ بخار جیوه پر فشار
لامپهای بخار جیوه پر فشار استاندارد مجهز به آرک تیوب بخار جیوه از جنس کوارتز دارای یک الکترود کمکی جهت جرقه زنی سریع و مطمءن جهت سهولت در روشن شدن لامپ میباشد . حباب آن از نوع بیضوی پوشش دار با نور سفید میباشد .
لامپهای بخار جیوه پر فشار به صرفه و اقتصادی با قیمت مناسب و طول عمر طولانی جهت محیط های بیرونی ، کارخانجات ، محل های بارگیری و حمل و نقل و کلیه محیط های صنعتی ، معابر ، خیابان های فرعی و پارک ها میباشد.

لامپ های بخار سدیم پر فشار . بیضوی
لامپهای بخار سدیم پر فشار به شکل به شکل بیضوی ، پوشش دار و شفاف تولید میشود . آرک تیوب سرامیکی با نوردهی و طول عمر زیاد ، نقاط جوش قوی جهت افزایش مقاومت در برابر لرزه ها و شوک از مشخصه های این لامپ ها میباشد . مزایای این لامپ ها طول عمر بسیار طولانی 24000 ساعت باعث شده است که این محصول ارزش بالایی در قبال مبلغ پرداختی داشته باشد . کاربرد لامپ های بخار سدیم پر فشار در جاده ها و خیابانهای اصلی ، فرودگاه ها ، نورپردازی ساختمانها ، بناهای تاریخی  و مناطق تجاری و صنعتی می باشد

لامپ هایبخار سدیم پرفشار
لامپ های بخار سدیم پرفشار به شکل استوانه ای هم تولید میشوند این نوع از لامپها علاوه بر مزایای لامپهای بخار سدیم بیضوی برای چراغهایی مناسب است که برای این نوع از لامپها طراحی شده اند تا مرکز نوری لامپ و چراغ شرایط مناسبی را برای پخش نور صحیح توسط چراغ فراهم کنند.
کاربرد لامپهای بخار سدیم پرفشاردر جاده های اصلی خیابانها ، فرودگاه ها ، نورپردازی ساختمانها ،| بناهای تاریخی ، مناطق تجاری و صنعتی میباشد .

لامپهای بخار سدسم جایگزین
این محصول دارای کلیه خصوصیات الکتریکی و نوری لامپهای بخار سدیم است . از مشخصه های این محصول نوردهی و طول عمر زیاد ، نقاط جوش قوی و مقاوم در برابر شوک های زیاد بوده و میتواند بدون نصب استارتر که در مدار لامپهای بخار سدیم وجود ان لازم است جایگزین لامپهای بخار جیوه شود .
لامپ های 110 وات بخار سدیم جایگزین لامپ 125 وات بخار جیوه
لامپ های 210 وات بخار سدیم جایگزین لامپ 250 وات بخار جیوه
لامپ های 350 وات بخاری سدیم جایگزین لامپ 400 وات بخار جیوه
در حقیقت با نصب لامپ های بخار سدیم جایگزین به جای لامپ های بخار جیوه با مصرف برق کمتر میتوان نور بیشتر ی را در اختیار داشت .